
Thijs Jan van Schie
Sinds 2025 ben ik als extern docent verbonden aan BVS-schooladvies en verzorg de opleiding klassenleraar klas 7 op de vrijeschool. Daarnaast ben ik sinds 2005 docent (Marecollege), schoolleider en onderwijsetnograaf. Na jaren als mentor en klassendocent in klas 7 en 8 geef ik inmiddels losse periodes in de middenbouw (klas 7 en 8) en Parzival- en maatschappijleerperiodes in de bovenbouw, en sinds 2022 team- en vakgroepleider van de middenbouw. In die rol ben ik nauw betrokken bij onderwijsontwikkelingen en beleid.
.
Ik heb mijn carrière in het voortgezet onderwijs altijd gecombineerd met mijn opleidingsachtergrond als cultureel antropoloog. Als cultureel antropoloog was ik betrokken bij het vormgeven en uitvoeren van antropologisch onderzoek en onderwijs aan onder meer de Katholieke Universiteit van Malawi, de Medische Universiteit van Hanoi, de Universiteit van Hue en de Universiteit Leiden. Aan de Universiteit Leiden, bij de instituten Culturele Antropologie en Ontwikkelingssociologie en Pedagogische Wetenschappen ben ik in 2026 gepromoveerd als onderwijsetnograaf op het onderwerp globalisering van vrijeschoolonderwijs. De titel van zijn proefschrift is Globalization of Waldorf Education; An Ethnographic Case Study from the Philippines.
.
Met de opleiding klassenleraar klas 7 op de vrijeschool (VO) hoop ik tegemoet te komen aan een veronderstelde behoefte: een opleiding voor een prachtige functie, uniek voor de vrijeschool, waar tot op heden geen opleiding voor bestond.
.
EXPERTISE
- Middenbouw, klas 7 en 8
- Periodeonderwijs
- Aandacht voor cultureel gegrond en sociaal inclusief vrijeschoolonderwijs
- Onderwijsetnografie en de leraar als onderzoeker
.
OPLEIDING
- Culturele Antropologie en Ontwikkelingssociologie, Universiteit Leiden (MA en PhD)
- Eerstegraads Lerarenopleiding Maatschappijleer, ICLON, Universiteit Leiden
- Opleiding Teamleider VO (post-HBO), Centrum Theo Thijssen/ Hogeschool Utrecht
- Beroepstraining Antroposofie, Atelier Antroposofie en Samenleving
